Голодомор-найбільша світова таємниця

Д. Прокопчук

Голод.   Ми всі знаємо як ми почуває мо ся коли ми голодні .   А Голодомор, не лише голод.   Це смертельний голод.   Це п o ходить від слів “голод” і “морити”, що значать “голодувати на смерть”.   Голодомор у 1932-1933 рок ах, це бул а трагічна подія як а вкрал а життя мільонів у країнців , під комуністичною владою Йосифа Стал і на.   Ці часи були дуже страшні у країнцям і на жаль, їм не було дозволено про це говорити.   Хоч це була страшна подія в Європі, з історичних книжок ми дуже мало знаємо про цю трагедію .   Тепер прийшов час, щоби ми запам ’ ятали не тільки в думках , але також у книжках цю частину світової історії.   Хоч ми поволі починаємо збирати інформацію про Голод о мор , н ам треба продовжувати з наш ими дослідження ми, щоби все було справедливо описано в історичних публікаціях .

 Спочатку 20-ого століття Ленін був лідером совєтськ ої імперії .   Він встановив ідеї „Марксизм у ” і „Соціяльн ого Комун і зм у ”.   Коли він помер в 1924 р., Йос и ф Стал і н став керівником комуністичної партії .   Він шанував ідеї Маркса і Леніна.   Він хотів з’єднати совєтський Союз з ідеями комунізму і „соціяльного фашизму”.   Сталін був твердішим і строгішим зі законами ніж був Ленін.   Стал і н вірив що треба було силою і страхом переконати людей у Сов’єтському Союзі .   Він хотів знищити всіх хто його нен а види в , або не підда вався до урядової політики.   По більшості, це були українські селяни, бо вони були найбільшими націоналістами.

Україна хотіла стати самостійною країною, щоб не бути під владою Сталіна .   Стал і н це побачив, і знав що це не могло статися.   Під час терора Стал і на, у країн ські селяни були жертвами страшен ого Голодомор у в 1932-1933 роках.   Сталін взяв контролю над селянам і їхніх фармах, щоб знищити націоналізм в Україні.   Стал і н ухопив всі фарми , що українські селяни обробляли .   Люди , які не зважали правила були пос лані до тюрми на важку працю, але більшість людей   були забиті.   Селяни обробля ли землю для уряду, і уряд забирав все зерно, залишаючи замало людям  щоб ви жити.   „Протягом двох років в Україні було фізично знищено голодом-ґеноцидом, за різними підрахунками, від 4.5 до 10 мільонів населення, жінок, і людей похилого віку.”  1 “Зерно було розділено в промислових центрах, поза межами України.   Вони навіть вивозили квашені огірки, капусту, та помідори.   А ті люди які вирощували цю продукцію, зали ш алися приреченими на голодну смерть. ” 2

Ми всі знаємо що Йосиф Стал і н і його послідовники вповноті винуваті за Г олодомор в Україні.   Від статистики тепер знаємо, що через ті два роки   Г олодомору, поверх 15 мільон тонів ( tons ) зерна були вирощені в Україні кожного року. 3   Ми також знаємо, що був добрий урожай, але „ ч о мусь” одна третина населення України голодувала, і померла в Г олодоморі.  В пік Г олодомору , для кожної людини як а померла ,   була одна четвертина тона ( ton ) зерна експортована від України. Н айменше з три мільони дітей , які народилися в 1932-1933 роках померли , з інформації Совєтськ ого демограф а М. Маскудов. 4

А чому світ про це не знав раніше? Українці боялися розказувати про їхні переживання .   Всі знали що це сталося, але всі мовчали про ці часи.   Протягом п’ятдесят років, люди жили в страху, знаючи що уряд може знишити їхн є життя в будь-які секунді.

Коли   Михайло Горбачов прийшов до влади у Совєтському Союзі у 1980-их роках він розпочав деякі реформи.   Люди більш свобідно почали говорити про історію, бо режим комуністів був легшим і поліція (КҐБ) не нападала на українців так як НКВД нападали на них за часів Сталіна.   Люди говорили про жахливі Сталінські часи і почали знаходити величезні могили де тисячі трупів були заховані.   Перші трупи Голодомору були знайдені та викопані у 80-их роках.

Коли Україна стала незалежною нацією, люди зрозуміли що комуністична влада розпалася, і ніхто їх не буде карати за розмову про Голодомор.   Люди зорганізувалися в групи, які хотіли точно дізнатися, що сталося   в 1932-33-ому році. Голодомор вже не був великою таємницею.  

Через минулих кілька років, у світі почали розшукувати більше інформації про Голодомор, і про трагічний ґеноцид на українських землях.   Після 70 років, ми також починаємо краще відзначати Голодомор у різних країнах світу.   Країни, які беруть активну ролю в цих відзначеннях, це Франція, Австралія, Великобританія, Канада і США.   Цього року у Франції були церемонії щоб пам ’ ятати мертвих Голодомору у катедрі “Нотр- Дам”.   В Австралії майже дві тисячі людей з української громади були присутні на панахиді в Канберрі. У Великобританії, у Льондоні була виставка речей з 30-их років щоб відзначити Голодомор.   Також була виставка про Голодомор в Ню-Йорку в США. А в Канаді церемонії, панахиди та Літургії відбулися в різних містах, як Саскатун, Едмонтон, Торонто, Монреаль.   Треба тут зазначити що місто Едмонтон мав перший пам ’ ятник у світі жертвам Голодомору. Всі ці відзначення є перші кроки до світового зрозуміння ґеноциду-голодомору.

Цього року були дві особливі події у відзначенні Голодомору в Північній Америці.   Перше, “Пріз Пюлітзера” журналіста Валтера Дурантого був перевірений, бо в 30-ах роках він написав статті про Совєтський Союз і про ситуацію в Україні, які були неправельні. Друге, канадський Сенат зробив ухвалу про відзначення Голодомору:   в Канаді будемо відзначати Голодомор у четверту суботу листопада кожного року, і в канадських школах інформація про Голодомор буде відповідно подана в різних шкільних текстах та навчальних курсах .

В Україні цього року відзначали 70-у річницю Голодомору різними церемоніями.   Ця тема була описана в газетах, журналах та на веб-сайтах. Кожного дня, українці мали нагоду більше довідатися про свою трагічну історію. На 23-ого грудня 2002 року, президент України, Леонід Кучма, підтримав важливість історичної трагедії у своїй промові по телебаченню у зв’язку з Днем пам’яті жертвам:   “Коли я зараз бачу, як під одними знаменами об’єднаються комуністи і спадкоємці тих, хто від комуністів постраждав, я згадую приказку: Коли Бог хоче когось покарати, він відбирає розум. Тут відбирають якщо не розум, то вже точно – пам ’ ять.” 5 Ці глибокі, зворушливі слова про Голодомор несуть з ними велике значення для кожного українця.

Голодомор в Україні 1932-33-ого року мусить бути знанним та відповідно описаним в світовій історії. Ми вже зробили поступ, але це лише початок.   Можна сказати, що ще є великий брак інформації у світі. Ми, як українці (чи в діяспорі чи в Україні), мусимо розказувати всім про Голодомор, щоб розповсюдити цю інформацію. Також потрібно щоби було більше книжок, фільмів, телевізійних програм та інформації по інтернеті.   Цей процес буде брати довгий час, але все що робимо буде імпонувати на людей в майбутньому.

 


Бібліографія

Facts about the 1933 Famine-Genocide in Soviet Occupied Ukraine , http://www.faminegenocide.com/print/facts.htm

Lukov, Yaroslav Ukrainians Around the World Marking the 70 th Anniversary of the Great Famine, Which they Describe as Genocide Against the Nation, BBC News World Online, 2003. http://newsimg.bbc.co.uk/shared/img/999999.gif

Mace, Prof. James   A Lesson in Genocide, E – POSHTA website

Measures Devoted to 70 th Anniversary of Holodomor Have Taken Place in France and Australia , 2003, http://www.unian.net/eng/news/news-47727.html

Pultz, David   Eternal Memory: Voices of the Great Terror  VHS, Wellspring Films, Inc. New York, 1997. 81 min.

Victory may be near in campaign against Pulitzer-winning Famine Journalist , Ukrainian News, November 12-25, 2003.

Голодомор, це акт геноциду проти українського народу, каже Кучма , Українські Вісті, 27 листопада-10 грудня, 2002 р.

Жіночий Світ , Пам’яті жертв Голдомору 1932-1933 рр., жовтень-гридень 2002р.

Посольство України в Державі Ізраїль , Голодомор 1932-1933 рр., http://www.ukraine-embassy.co.il/ukraine/news/index.php?&rb=30&text=6330&ppage=1  

 

1. Жіночий Світ, Пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр., жовтень-грудень 2002р.

2. Посольство України в Державі Ізраїль, Голодомор 1932-1933 рр., http://www.ukraine-embassy.co.il/ukraine/news/index.php?&rb=30&text=6330&ppage=1

3. Facts About the 1933 Famine-Genocide in Soviet-Occupied Ukraine, http://www.faminegenocide.com/print/facts.htm

4. ibid.

5. Голодомор, це акт геноциду проти українського народу, каже Кучма , Українські Вісті, 27 листопада-10 грудня, 2002 р.